Як правильно носити ювелірні вироби:
- Ювелірні вироби слід знімати при виконанні різного роду робіт, занятті спортом або активному відпочинку, що збереже їх від механічних пошкоджень, таких як розриви, відколи або подряпини.
- Бережіть вироби з дорогоцінних металів та каміннів від прямого контакту з препаратами, до складу яких входять ртуть, кисень, сірка, хлор або йод, так як ці активні речовини можуть вступати в реакцію з ювелірними виробами, руйнуючи їх структуру або залишаючи темні плями на їх поверхні.
- Бережіть прикраси з природними вставками від впливу різких температурних перепадів та тривалого перебування поблизу джерел світла і тепла – каміння можуть змінити своє забарвлення та втратити свій блиск.
- Особливо дбайливо слід поводитися з виробами з перлів, бірюзи, коралів або з каучуку, оберігаючи їх від дії косметичних засобів, мильної води, духів, води, кислот, ацетону та сонячного світла.
- Після носіння ювелірні вироби слід протерти м’якою тканиною, видаляючи з них плями від поту та бруду.
Зберігання ювелірних виробів:
- Зберігати ювелірні вироби потрібно в сухому чистому місці, в закритих коробках, розділених на відсіки.
- Укладати ювелірні вироби в коробці слід окремо один від одного. Дорогоцінні метали прилягаючись один до одного, можуть викликати їх потемніння, а тертя каміння об каміння – появу подряпин.
- Топази, аметисти, перли, бірюза втрачають забарвлення під впливом прямих ультрафіолетових променів, тож їх слід зберігати в темряві.
- Футляри для ювелірних прикрас повинні бути виготовлені з натуральних матеріалів – дерева, каменю, шкіри, які надають їм привабливий та благородний вигляд. Зсередини футляри обробляють матеріалом з особливого волокна – мікрофібри, яке запобігає окисленню, а, значить, і псування коштовностей.
- Бережіть ювелірні вироби від різких перепадів температури і високої вологості, дії штучних джерел тепла і світла. Особливо це важливо для виробів зі срібла, оскільки срібло при підвищеній вологості може окислюватися. Деякі види дорогоцінних каміннів штучно опромінюють для поліпшення їхнього кольору. Такі каміння потрібно берегти від тривалого перебування під прямими сонячними променями. На світлі вони втрачають своє забарвлення і вицвітають.
Чистка ювелірних виробів:
- Ювелірні вироби вигідно відрізняються високою стійкістю до агресивних середовищ, але і вимагають своєчасного догляду за ними. Найбільш стійкими до впливів навколишнього середовища є вироби з платини, потім золото жовте, біле, червоне та срібло.
- Очищення ювелірних виробів рекомендується проводити не рідше ніж один раз на місяць, протираючи їх м’якою замшевою серветкою. Сильно забруднені вироби слід віддати для чищення в ювелірну майстерню.
- Для очищення ювелірних виробів користуйтеся спеціальної ювелірної косметикою: серветками, пастами та очисними розчинами.
- Проводити очищення слід дуже акуратно, бруд звичайно містить дрібні кристали пилу, які можуть залишати подряпини на поверхні ювелірного металу. Вироби без вставок після чищення рекомендується “висушити” чистим етиловим спиртом або витерти насухо, інакше воно знову потемніє.
- Платина є самим стійким металом і вимагає меншого догляду на відміну від золота або срібла. Догляд за платиною такий самий, як і за золотом, але чистку виробу можна проводити рідше.
- Ювелірні вироби з золота опустити в теплу мильну воду, чистку проведіть зубною щіткою, після чого промийте під проточною водою.
- Золоті вироби, втратили блиск та потемніли від постійного контакту зі шкірою, найкраще протерти замшею.
- Золоті кільця без каменів можна почистити губною помадою, яку розтирають ватою або м’яким папером.
- Ланцюжки і браслети зручніше промивати в пляшці, злегка струшуючи, поки бруд не зійде. Після чого, обов’язково висушити або протерти рушником або серветкою.
- Золоті кільця, сережки, ланцюжки та каблучки, можна опустити на 2-3 години в підсолоджену воду (одна чайна ложка цукру на склянку води), після протерти їх м’якою серветкою або тканиною. Це поверне їм первісний блиск.
- Позолочене, чорнене і срібло з емаллю чистити не можна, вироби краще протирати м’якою губкою, щоб не пошкодити тонкий шар прикраси.
- Темні плями на ювелірних виробах зі срібла видаляють шляхом чистки зубним порошком або дрібнотовченою крейдою.
- Темний наліт на срібних виробах промивають теплою мильною водою і м’якою ганчіркою чистять срібло сумішшю – кашкою нашатирю і зубного порошку або крейди, а потім ополіскують гарячою водою і протирають насухо м’яким рушником.
- Зверніть увагу, якщо каміння в ювелірному виробі не закріплені, а приклеєні, то від вологого чищення слід відмовитися.
- При забрудненні ювелірних виробів зі срібла з натуральними або синтетичними каміннями їх промивають у слабкому мильному розчині з додаванням кількох крапель нашатирного спирту на півсклянки води, після чого обполіскують чистою гарячою водою і протирають фланелевою ганчірочкою.
- Повернути природний блиск каміннів допоможуть обезжирюючі процедури. Розведіть в теплій воді невелику кількість шампуню або мила. Господарське мило краще не використовувати, оскільки через нього може потемніти золото та платинова оправа на ювелірному виробі. Протріть каміння м’якою зубною щіткою, після чого промийте ювелірні вироби проточною водою. Після очищення витріть насухо вироби за допомогою шматочка неворсистої м’якої тканини.
- Вироби з натуральної бірюзою, перлами, перламутром, коралами вимагають особливого догляду. Для більшості цих матеріалів мильна та гаряча вода шкідлива. Такі вироби краще промивати в чистій холодній воді та протирати замшею або фланеллю. Жировий наліт з перлин або перламутру можна прибрати, промивши його в чистій теплій воді та просушити.